Shape The Future Teacher

Το σχολείο μας συμμετέχει σε πρόγραμμα ERASMUS+ ΚΑ2 με τίτλο “Shape the Future Teacher”

Οι εταίροι μας είναι σχολεία από τη Ισπανία, την Ιταλία,  την Γαλλία και την Ελλάδα. Μέχρι στιγμής έχουν πραγματοποιηθεί δύο εκπαιδευτικές επισκέψεις, η πρώτη στην Ελλάδα, Τρίκαλα τον Σεπτέμβριο του 2021 και η δεύτερη στη Βαλένθια της Ισπανίας τον Νοέμβριο του 2021. Ο βασικός σκοπός του προγράμματος είναι η δημιουργία εκπαιδευτικών σεναρίων με χρηση ΤΠΕ  σε πέντε τομείς Εκπαίδευσης: STEM, Περιβάλλον, Επιχειρηματικότητα, Πολιτιστική κληρονομιά και Ενεργός Πολίτης.

Lets Enter Digital to the Future

Το σχολείο μας συμμετέχει σε πρόγραμμα ERASMUS+ ΚΑ2 με τίτλο “Lets Enter Digital to the Future”

Οι εταίροι μας είναι σχολεία από τη Τσεχία, την Ιταλία,  την Ισπανία και την Πολωνία. Μέχρι στιγμής έχει πραγματοποιηθεί μία εκπαιδευτική επίσκεψη στην Ελλάδα, Καλαμπάκα τον Σεπτέμβριο του 2021. Ο σκοπός του σχεδίου είναι να αναπτύξει νέες μεθοδολογίες που βασίζονται στην εκπαιδευτική τεχνολογία και την εξ αποστάσεως εκπαίδευση.

Σχέδιο ERASMUS+ “E-demos”

Το σχολικό έτος 2021-22 το σχολείο μας ξεκίνησε το συντονισμό σχεδίου ERASMUS+ ΚΑ210 small scale με τίτλο “E-citizneship and Democracy for Europe’S benefit”. Ο βασικός σκοπός του σχεδίου είναι να εξοικειώσει τους μαθητές των σχολείων με την εξέλιξη της δημοκρατίας και τις σύγχρονες δημοκρατικές διαδικασίες σε τοπικό, εθνικό και ευρωπαϊκό επίπεδο. Η συνεργασία με τους εταίρους θα υλοποιηθεί αφενός μέσω ψηφιακών δραστηριοτήτων και αφετέρου με δια ζώσης κινητικότητες.

Translate »